Yazılım Mühendisliği Nedir - Yazılım Mühendisliği Maaşları

57382Görüntülenme
26 Temmuz 2020

İnternet kullanımının tüm hayatımızı kapsaması ve artık her işimizi gerek bilgisayarlarımız gerek mobil cihazlarımız üzerinden yapmamız sonucunda, yazılım mühendisliği, günümüzün en revaçta olan mesleklerinden biri haline geldi.
 

Peki yazılım mühendisliği nedir?

Yazılım mühendisliği (Software Engineering), yazılımlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler.

Bu bilim dalının temsilcisi olarak ünvanlandırılan yazılım mühendisleri, hazırlanacak yazılım ile ilgili müşteri ilişkilerini kurar, müşterilerden aldığı bilgiler doğrultusunda hazırlanacak yazılımın analizini yapar, tasarımını yapar, programlama dillerini kullanarak programını yazar, programını test eder, yazdığı programda eksiklik varsa düzeltir, yazılımı sorunsuz şekilde çalışır hale getirdikten sonra, gerekli durumlarda kullanım yönergesini hazırlayarak, kullanıcıların eğitilmesini sağlar ve mesleği ile ilgili gelişmeleri takip eder.
 

Peki bir yazılım mühendisi nerelerde çalışabilir?

Yazılım mühendisliğinden mezun kişiler, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler. Bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, hastane vb. sektörler bir yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek verilebilir. Sektörde yazılım mühendisliği alanında bilgi birikimine sahip çalışan sayısının az olması nedeniyle rahatlıkla iş bulunabilmektedir. Genellikle yazılım mühendislerinin iş alanları; programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliğidir.
 

Peki bir yazılım mühendisinin maaşı nasıldır?

Kamuda çalışan ve yeni başlayan bir yazılım mühendisiyseniz; başlangıç olarak 7.000 TL – 9.000 TL aralığında bir maaş ile başlayabilirseniz. 5 yıllık,10 yıllık ve üzeri bir tecrübeye sahipseniz 15.000 TL - 25.000 TL arası bir maaş kazanabilirsiniz.

Özel sektörlerde yeni mezunlar daha düşük bir miktarla başlarlar. Yeni mezun bir yazılım mühendisi yaklaşık 6.000 TL -8.000 TL arası bir maaşla başlar. Fakat tecrübe kazandıkça maaş aralığı burada da 12.000 TL - 20.000 TL arasında değişmektedir.

Yazılım mühendisliği dünya çapında çalışabilecek bir meslek olduğundan dolayı eğer yurtdışında çalışmayı düşünen bir yazılım mühendisiyseniz kazancınız yıllık 90.000$ - 150.000$ arasında değişecektir.
 

Yorumlar

Sarp Atasever

4.11.2020

Yazilim bölumleri Devlet üniversitelerinde neden çok az? Cevap: Merhaba Sarp Bey, Ülkemizde Yazılım, genelde bir bölüm olarak değil de Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinin bir alt bölümü olarak disipline edilmektedir. Fakat gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yazılım başlı başına bir bölüm olarak planlanması ve eğitim sürecinde uygulamaya yönelik projelerin ele alınması öğrenci arkadaşlarımızın kariyeri için daha verimli olacaktır...

hamza

16.1.2021

hocam yurtdisinda yeni baslayanlar ne kadar maas alabilir ve en iyi maas icin en kolay dil hangisidir? Cavap: Merhabalar, yurt dışında yazılım geliştirici maaşları ülkeden ülkeye farklılar göstermektedir, yeni başlayan junior bir developer yıllık ortalama $50K - $55K civarlarında maaş almaktadır. Popülaritesi, yaygınlığı ve öğrenilmesi bakımından oldukça kolay olan diller başlıca C# ve Python olmaktadır. Yalnız akıcı bir ingilizce bilgisi de en önemli şart olarak istenmektedir.
Bir Yorum Yazın