Yazılım Mühendisliği Nedir - Yazılım Mühendisliği Maaşları

8261Görüntülenme
26 Temmuz 2020

İnternet kullanımının tüm hayatımızı kapsaması ve artık her işimizi gerek bilgisayarlarımız gerek mobil cihazlarımız üzerinden yapmamız sonucunda, yazılım mühendisliği, günümüzün en revaçta olan mesleklerinden biri haline geldi.
 

Peki yazılım mühendisliği nedir?

Yazılım mühendisliği (Software Engineering), yazılımlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler.

Bu bilim dalının temsilcisi olarak ünvanlandırılan yazılım mühendisleri, hazırlanacak yazılım ile ilgili müşteri ilişkilerini kurar, müşterilerden aldığı bilgiler doğrultusunda hazırlanacak yazılımın analizini yapar, tasarımını yapar, programlama dillerini kullanarak programını yazar, programını test eder, yazdığı programda eksiklik varsa düzeltir, yazılımı sorunsuz şekilde çalışır hale getirdikten sonra, gerekli durumlarda kullanım yönergesini hazırlayarak, kullanıcıların eğitilmesini sağlar ve mesleği ile ilgili gelişmeleri takip eder.
 

Peki bir yazılım mühendisi nerelerde çalışabilir?

Yazılım mühendisliğinden mezun kişiler, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler. Bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, hastane vb. sektörler bir yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek verilebilir. Sektörde yazılım mühendisliği alanında bilgi birikimine sahip çalışan sayısının az olması nedeniyle rahatlıkla iş bulunabilmektedir. Genellikle yazılım mühendislerinin iş alanları; programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliğidir.
 

Peki bir yazılım mühendisinin maaşı nasıldır?

Kamuda çalışan ve yeni başlayan bir yazılım mühendisiyseniz; başlangıç olarak 5.000 TL – 6.000 TL aralığında bir maaş ile başlayabilirseniz. 5 yıllık,10 yıllık ve üzeri bir tecrübeye sahipseniz 12.000 TL - 25.000 TL arası bir maaş kazanabilirsiniz.

Özel sektörlerde yeni mezunlar daha düşük bir miktarla başlarlar. Yeni mezun bir yazılım mühendisi yaklaşık 3.000 TL -4.000 TL arası bir maaşla başlar. Fakat tecrübe kazandıkça maaş aralığı burada da 10.000 TL - 20.000 TL arasında değişmektedir.

Yazılım mühendisliği dünya çapında çalışabilecek bir meslek olduğundan dolayı eğer yurtdışında çalışmayı düşünen bir yazılım mühendisiyseniz kazancınız yıllık 90.000$ - 150.000$ arasında değişecektir.
 

Bir Yorum Yazın