Front-End ve Back-End Nedir?

53510Görüntülenme
20 Ağustos 2019

Günümüzde web teknolojilerinin çok hızlı bir şekilde gelişiyor olması ve bu teknolojilere büyük oranda talebin artması sonucu sektörde yeni sınıflandırmalar ve tanımlamalar ortaya çıkmıştır. Aslında kavramlar yeni olsa da bu işi yapan insanlar her zaman vardı. Sadece günümüzde geçmişe oranla daha çok detaylı, büyük alt yapılara sahip ve kapsamlı web sitelerine ihtiyaç duyulmasından dolayı, iş yükü büyük oranda artmıştır. Bu sebeple bu iş yükünü farklı kollara bölerek hem zamandan tasarruf sağlamak hem de her biri kendi alanında uzman kişiler ile daha sağlıklı projeler üretmek istenmiştir.


Frontend ve Backend Programcıları Neler Yapar?
Frontend: Frontend’in Türkçe karşılığı “Önyüz”dür. Yapılma aşamasındaki bir web sitesinin ön yüzünü (client-side) HTML, CSS ve JavaScript gibi teknolojileri kullanarak web sitesinin görsel tarafını oluşturan kişilere ise  front-end developer ( Ön yüz geliştirici ) denir. Web sitesinde kullanılacak renkler, içeriklerin yerleşimi, yazı tipinin seçilmesi ve uygulanması gibi birçok görevi bünyesinde barındırır.


Backend: Backend’in Türkçe karşılığı “Arkayüz”dür. Kullanıcıların görmediği arka yüz (Server-side) geliştiren kişidir. Yani sistemin mimarisini oluşturan, veri tabanı yönetimini planlayan, sunucu ayarlamalarından sorumlu, sistemin maksimum seviyede verimli ve hızlı çalışmasını sağlayan kişidir. Back-end teknolojilerinide Python, PHP, Ruby, Java, C#, ASP.NET, MySQL, MS Sql, MongoDB diye özetleyebiliriz. Teknolojiler geliştikçe bu iki kavram ortaya çıkmış ve zaman içerisinde kendi aralarında dallanmaya başladılar. Örneğin front-end kısmında CSS Developer, (yada UI/UX Developer) ve JavaScript Developer gibi alt dallar çıkmaya başladı. Back-end kısmında ise Database Developer, Java Developer yada Software/Application Developer gibi alt kırılımlar oluşmaya başladı. Her iki alanda bulunan alt kırılımlar aslında uzmanlaşmayı beraberinde getirmektedir.
 

Bir Yorum Yazın