Bir Tasarımcının Logo Tasarlarken Dikkat Etmesi Gerekenler

17958Görüntülenme
21 Ağustos 2019

Bir grafik tasarımcı adayı iseniz bu yazı mutlaka ilginizi çekecektir. Öyle ki grafik tasarımcının başlıca alanlarından biri logo tasarımıdır. Logo tasarımı yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ki bunlar logoyu iyi bir logo yapan ayrıntılardır. Bu yazımızda maddelerde birlikte bu can alıcı noktalara değineceğiz.
 

1.Logo Vektörel Tasarım Programlarıyla Çalışılmalı
Bir logoyu nasıl bir programda tasarladığınız, logonun basılı ortamlara girmesi, boyutlarının büyütülüp küçültülebilmesi açısından büyük önem taşır. Örnekleyecek olursak; piksel tabanlı bir programda A4 boyutunda bir çalışma alanında logo tasarımı yaptınız. Bu logo oluşturulunca kartvizitlere, kataloglara, broşürlere eklenecektir, hatta araç giydirme veya bina giydirme şeklinde bile kullanılma ihtimali olacaktır. Dolayısıyla böyle durumlar için logonun boyutlarının değiştirilmesi gerekecek ve piksel tabanlı olduğu için bir araç giydirme çalışmasında bu logonun çözünürlüğü bozulur ve baskı kalitesi oldukça düşer. Bu istenmeyen durumu yalnızca logoyu vektörel tabanlı tasarım programlarında çalışarak önleyebilirsiniz. 


2.Logoda Yazı Varsa Okunaklı Olmalıdır
Logo oluşturmanın birçok yöntemi vardır. Bir logo tipografik öge barındırmayabilir fakat eğer barındırıyorsa; bu tipografik ögeler mutlaka okunabilir olmalıdır. Kullanılacak yazı fontu ve yazı boyutu seçilirken bu madde göz önünde bulundurulmalıdır.


3.Bir Logo Tasarlanırken Kullanılacak Renk Sayısı Maksimum Üç Olmalı
Gelelim logo tasarımındaki renk konusuna. Logoda üçten fazla renk tercih edilmez. Bunun sebebi baskıda her rengin maliyeti artırmasıdır. Ayrıca çok fazla renk bir logoyu profesyonellikten çıkarır; öyle ki renk karmaşası hem dikkati dağıtıp gözü yorar hem de kurumsal bir çizgi oluşturmaz.

4.Markanın Sektörü ve Yaptığı İş Hakkında Fikir Vermeli
Bu maddeyi anlatmak için “Logo Nedir?” sorusunu sormak istiyorum. Logo bir markayı simgeleyen, markayı tanıtan ve markanın görsel kimliği olan sembollere denir. Öyleyse logonun içerisinde barınan ögelerin veya renklerin sektör hakkında bilgi vermesinin gerekliliği çok önemlidir.
 

5.Özgün Olmalı
Maddenin en sonda oluşuna takılmayın. Çünkü bu da ilk maddemiz kadar önemli bir madde. Bir logo tasarlarken bazı tasarımlardan tabii ki ilham alınabilir ama ilham almak kopyalamakla karıştırılmamalıdır. Sıfırdan yapılan bir logo tasarımının aynı veya farklı sektörden bir markanın logosuna benzemesi, insanlara benzetilen markayı hatırlatacaktır ki bu marka imajını oldukça zedeleyen bir durumdur. Dolayısıyla tasarımlarınız tamamen özgün olmalıdır.
 

Infotech Academy
Infotech Academy
Sosyal Medya
Tüm Yazıları
Bir Yorum Yazın